4health

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dieta stanowi podstawę prawidłowego rozwoju oraz zdrowia dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby była ona odpowiednio zbilansowana. Dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości i proporcji stanowi dla młodego organizmu niezbędny filar do utrzymania prawidłowego tempa wzrastania i dojrzewania narządów wewnętrznych. Zdrowa dieta wpływa także na dobre samopoczucie dziecka oraz jego prawidłowy rozwój fizyczny
i intelektualny.

Wynikiem złego odżywiania naszego dziecka mogą być zaburzenia rozwojowe oraz fizyczne takie jak:

Nadwaga u dzieci to coraz częściej spotykane zjawisko. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w przeciągu ostatnich 20 lat w Polsce trzykrotnie wzrosła liczba dzieci i młodzieży z nadwagą. Nadwaga jest pierwszym krokiem do otyłości, dlatego powinna stanowić sygnał dla rodziców do przeciwdziałania jej rozwojowi.

Wyróżnia się dwa rodzaje otyłości:
- otyłość pokarmową, której przyczyną jest niewłaściwy sposób odżywiania (przyjmowanie większej ilości energii z pożywienia, niż organizm jest w stanie wykorzystać) oraz mało aktywny tryb życia naszego dziecka;
- otyłość wtórną, spowodowaną czynnikami chorobowymi (zespół Cushinga, zaburzenia endokrynologiczne) oraz genetycznymi (predyspozycje rodzinne).

W leczeniu nadwagi i otyłości ważna jest zatem prawidłowa diagnoza przyczyn problemów naszego dziecka z przybieraniem na wadze.

Program DIETETYKA DZIECIĘCA zakłada dokładną diagnozę problemu opartą na szczegółowych badaniach klinicznych oraz stworzenie odpowiednio zbilansowanego programu żywieniowego, indywidualnie dopasowanego do przyczyn walki z nadwagą/otyłością oraz naturalnych predyspozycji organizmu dziecka.

Rodzice! Pamiętajcie, że nieleczona w dzieciństwie otyłość naszych pociech, przyczynia się do wystąpienia poważnych chorób przewlekłych
(cukrzyca, choroby serca, a nawet nowotwory) w ich dorosłym życiu.
Znaczna niedowaga u dziecka może prowadzić do osłabienia odporności, zaburzeń rozwojowych oraz poważnych problemów zdrowotnych.

Z niedoborem masy ciała u dzieci mamy do czynienia, gdy zwyczajowe żywienie jest mniejsze niż zapotrzebowanie organizmu (np. brak apetytu). Należy jednak pamiętać, że niedowaga może być także objawem wielu chorób (metabolicznych, endokrynologicznych, pasożytniczych, alergii pokarmowych, a nawet chorób nowotworowych).

W leczeniu niedowagi istotne znaczenie ma szczegółowy wywiad z rodzicami oraz dzieckiem, a także badania kliniczne w kierunku diagnostyki chorób. Jeżeli okaże się, że niedowaga dziecka nie jest wynikiem choroby, wystarczy zastosować odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w składniki energetyczne.

Na skróty:

Kontakt

"4Health" Centrum Dietetyki Klinicznej
40-851 Katowice,
ul. Żelazna 1
tel. (032) 506 57 77
e-mail: biuro@4health.pl