Jak przygotować organizm na czas zimowy?

przyprawy

W czasie zimowych miesięcy największym problemem jest odkładanie tkanki tłuszczowej. Czym jest powodowany? Niskie temperatury sprzyjają mobilizacji organizmu w kierunki magazynowania zapasów energetycznych. Jak ograniczyć ten proces? Najlepszym sposobem jest rozgrzanie wątroby za pomocą składników pokarmowych.

Co sprzyja produkcji ciepła w naszym organizmie?

1. Przyprawy rozgrzewające

Wszystkie przyprawy, które kojarzą nam się z okresem zimowym , np.:
Anyż, który można stosować do wypieków domowych słodyczy, zup owocowych, kompotów, szczególnie jabłkowego, śliwkowego i gruszkowego.
Goździki – całe goździki polecamy do herbatek, sosów oraz wekowanych przetworów. Razem z cebulą i kminkiem łagodzi wzdymające właściwości kapusty i brokułów.
Cynamon – polecamy do wszelkich potraw słodkich. Poprawia też smak drobiu i ryby. Świetnie pasuje do warzyw, np. marchwi, dyni lub cukinii.


2. Ciepłe śniadania

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Odpowiednie śniadanie zapewni nam dobre samopoczucie w ciągu całego dnia oraz sprawi, że żaden szary, zimowy dzień nie będzie dna nas przykrym wyzwaniem. Przykładem ciepłego śniadania może być ciepła zupa zbożowa:

Jaglana zupa błonnikowa

Składniki: kasza jaglana 50g, orzechy włoskie 20g, suszona żurawina 20g, 1 jabłko, 1 gruszka, przyprawy korzenne, miód 10g
Wykonanie: kaszę ugotować w wodzie na gęsto, wymieszać z posiekanymi dodatkami i przyprawić. Jeść zimną lub ciepłą.


3. Bilans płynów w ciągu dnia

Każdy proces przebiegający w komórkach naszego ciała wymaga obecności wody, również produkcja i dystrybucja ciepła wymaga, aby ciało było odpowiednio nawodnione. Pamiętajmy, że 2,5 litra to minimum, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Świetnym sposobem na uzupełnienie płynów jest picie ciepłych herbatek z dodatkiem przypraw rozgrzewających.

Zimowy earl grey z przyprawami

Składniki: 300ml wody, 1 łyżeczka herbaty earl grey, plasterek świeżego imbiru, 1 gwiazdka anyżu, szczypta kardamonu, plastry pomarańczy
Wykonanie: herbatkę, anyż i kardamon zaparzyć szklanką wody, ostudzić, wymieszać z innymi składnikami

4. Sen i odpoczynek

Bez odpowiedniej regeneracji organizmu w nocy nie ma mowy o dobrym samopoczuciu w ciągu dnia. Przemęczenie powoduje nie tylko zły nastrój, ale również dreszcze i problem z rozgrzaniem się. Na dobry sen pozytywnie wpływają produkty, które wspomogą pracę układu nerwowego.

Lawendowa herbatka przed snem

Składniki: 300 ml wody, łyżka suszu z kwiatów lawendy, sok z połowy limonki, łyżeczka miodu
Wykonanie: lawendę zaparzyć, po ostygnięciu dodać sok z limonki i miód


Realizacja powyższych punktów już po tygodniu systematycznego stosowania sprawi, że zimowa pora stanie się dla nas przyjemnym czasem, a chłód za oknem nie będzie odczuwalny tak, jak dotychczas.

 

Opracowała:
mgr Joanna Weiner – dietetyk kliniczny

Na skróty:

Kontakt

"4Health" Centrum Dietetyki Klinicznej
40-851 Katowice,
ul. Żelazna 1
tel. (032) 506 57 77
e-mail: biuro@4health.pl